“Altın” ekranlarda göründüğü gibi değil

Özcan Türkmen “Ekran fiyatı gerçek piyasa fiyatı değil. Kuyumcu dostlarımız, son tüketiciye kendilerinin de bu ekran fiyatı ile alım yapmadığını nazik bir dille anlatmaları gerekiyor”

 

Yıllardır özellikle perakende kuyumcularının en önemli dertlerinden birisi altın fiyatlarını son tüketiciye izah etmeleri oluyor. TV ekranlarında gördüğü altın fiyatlarıyla alım yapmaya gelen son tüketici, kuyumcuların çeşitli sebeplerden dolayı daha fazla fiyat söylemesiyle az da olsa hayal kırıklığı yaşıyor. Bu konuda perakende kuyumcuları da oldukça zorlanıyorlar.

Has Gümüş Değerli Madenler firma ortağı Özcan Türkmen; bu konuda kuyumculara tavsiyelerde bulundu. Altın fiyatlarının Türkiye’ye giriş aşamasında ve nakliyesinde, aracı kurumların kar koymasıyla doğal olarak fiyat farklılığının oluştuğunu belirterek; “Meslek hayatımda hiç ekran fiyatıyla piyasa fiyatının aynı olduğunu görmedim. Ekran fiyatları; uluslararası fiyatlar demek ve madenden çıkışı itibariyle ham fiyat olarak anlatmak gerekiyor. Bugün itibariyle yaklaşık 1 gramda 20 TL’ye yakın fiyat farkı var. Örneğin 1170 TL ekran fiyatı 1190 TL satış, piyasa fiyatı oluyor. Biz aracı kurumlar, perakende kuyumcular da ekran fiyatlarıyla altın almıyoruz. 3-5 liralık küçük farklar, karlar ortaya koyuyoruz. Vatandan altınını bozdurmaya geldiğinde de zaten ekran fiyatıyla bozdurmuyor. Daha yüksek piyasa fiyatıyla bozduruyor. Ümit ediyorum ki hiçbir perakende kuyumcusu piyasa fiyatıyla satış yapıp ekran fiyatıyla hurda altın almıyordur. Yoksa böylesi bir davranış meslek etiğine uymaz, kabul edilemez” diye konuştu.

999.9 Büyüktür 995’ten

Has Gümüş firma ortağı Özcan Türkmen; bütün Dünyada has altın dendiği zaman 999.9 değerinin kabul edildiğini Türkiye’de yavaş yavaş bu uluslararası değere geçişe başladığını söyledi. Nedeni bilinmemekle birlikte 995’in sadece Türkiye’de has altının karşılığı olarak yıllarca kabul gördüğünü kaydeden Türkmen; “Bu konuda özellikle ihracat yapan firmalarımız 999.9’luk has talep ediyor. Ülkemizin değerli rafine firmaları bu konuyu bir günde tarihe gömebilirler. Piyasa bir gecede 999.9’a hızlı bir geçiş yapabilir. Biz isteyen müşterilerimize 999.9 olarak isteyenlere ise 995 olarak has altınlarını veriyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.