Ali Kanadıkırık “Zirveye ulaşmak için attığın her adım seni doğal olarak yukarıya taşır”

Kahramanmaraş’ta doğan ve kontrollü bir şekilde, ihracat çalışmalarıyla büyüyen Ziver Alyans; yurtdışındaki başarılı açılımlarına 2021 yılında da devam etti. Üretiminin nerdeyse tamamını ihraç eden markanın genç yöneticisi Ali Kanadıkırık; işin uzmanı çekirdek kadrosuyla 10 farklı ülkeye alyans ihraç ediyor. Başarılı genç kuyumcu ile çalışmaları üzerine bir sohbet gerçekleştirdik. Genç yaşta cesur ticari hamlelere imza atan ve işini büyük bir tutkuyla yapan Ali Usta; Kahramanmaraş’tan bir Dünya markası çıkarma konusunda oldukça azimli…

İhracat yapmak bölgede çok alışıla gelmiş bir kuyum ticareti değil. Nasıl ihracat fikri gelişti? Buradan başarılı ihracat yapılabileceğini ispat etmek mi istediniz?

İlk günden buyana öncelikle yüksek kaliteli üretime önem verdik. Peşin çalışma prensibimizi masaya koyduk. Kaliteden taviz vermeden, mesleğimizden keyif alarak çalışmak, üretim yapmak istedik. Açıkçası bizim çalışma sistemimize ihracat uygun olduğu için biz doğal olarak ihracata yönelmiş olduk. Türkiye’de alyansın satış sirkülasyonu diğer ülkelere göre çok düşük. Evlenen çiftlerin çoğu alyanslarını bir ömür kullanıyorlar. Alyansın perakende satışı yüksek işçiliklerle oluyor ve bu da vatandaşın kolay kolay alyans değiştirmesini engelliyor. Yurtdışında bu durum daha farklı. Bu kadar yüksek işçilik fiyatları yok ama sirkülasyon fazla. Bu da ihracatı cazip kılan farklı noktalardan birisi oluyor. Yurtiçinde 3-5 adet sattığınız bir alyansı yabancı bir toptancıya kilo ile satabiliyorsunuz.

Niye Kahramanmaraş’ta sizin gibi başka firmalar ihracat açılımlarına çok fazla girmiyorlar?

İhracat alanında kar marjı daha düşük. Bunu ilk aşamada üretici arkadaşımız bir risk olarak görüyor. Tekleme mantığı ile ihracat yapamazsınız. İhracat seri üretim ister ve ihracatta arzu ettiğin düzeye gelmek için zamana, sabra ihtiyaç olur. Bunu herkes gösteremiyor.

İhracatın bir güzelliği de sanırım peşin çalışma değil mi?

Peşin çalışma kurulduğumuz günden buyana bizim olmazsa olmazımız oldu. İhracatın en güzel tarafı da malın yoldayken aynı anda paran yola çıkar. Doğrusu da bu zaten.

İhracatta yüzlerce farklı model sunmanız gerekiyor mu?

Hayır. Belirli başlı modellerimizden model başına yüklü miktarda siparişler geliyor. Bu da üretim tempomuzu diri tutuyor ve atölyede doğal bir düzen sağlıyor.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsun ?

Dubai ve Katar’a ağırlıklı olarak ihracat yapıyoruz. Dubai üzerinden çok sayıda ülkeye ürünlerimiz gidiyor. Bölgenin en önemli iki üç büyük toptancısıyla çalışıyoruz.

Alyans model seçimlerinde alıcı sizi yönlendiriyor mu? Yoksa kararı size mi bırakıyor?

Bize bırakıyorlar dememiz daha doğru olur. Biz de hitap ettiğimiz pazarın kültürünü inceliyoruz. Arap kültürünün çeşitli sembollerini, önemli değer ve imgelerini tasarımlarımızda kullanıyoruz. Bu tür bölgeye özgü tasarımlarımız çok beğeni alıyor.

Arap kadının alyans zevki ile başka ülke kadınlarının zevki ortak oluyor mu?

Yüzde 70 ortak zevkler var ama yüzde 30’da bölge kadının tercihi oluyor. Türkiye’de giden ve popüler olan bir çiçek modeli Arap kadınının tercihi olmuyor. Arap mimarisini, tarihini inceliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.