365 gün yapılan indirimler sektör itibarını da indiriyor

Rıfkı Bedir “Yılın 365 günü yapılan indirim kampanyaları, sektörümüze zarar veriyor”

 

Bedir “Dev Markaların Çadır Günleri Adı Altında Düzenlediği Satış Organizasyonları, her ay indirim anonslarının yapılması, sektörümüzün itibarını ve inandırıcılığını ciddi manada zedeliyor.”

Son yıllarda özellikle dev perakende zincir markalarının yaptıkları, “çadır günleri halk günleri “ adıyla organize ettikleri ve yüksek indirim vaat eden organizasyonlar artarak devam ediyor. Daha önce yılın özel günleri olan Anneler Günü, Sevgililer Günü, Yılbaşı gibi zamanlarda hayata geçen bu organizasyonlar, şimdi yıl içinde nerdeyse her ay son tüketiciye sunuluyor. Altın ve mücevherde %50-%80 indirim gibi sloganların büyük yanılsama yaptığını ve son tüketicinin karar aşamasını, beklentilerini derinden etkilediğini kaydeden Zergeran Pırlanta firma sahibi Rıfkı Bedir; “Zergeran Pırlanta’da yılın en özel birkaç günü hariç indirim kampanyası düzenlenmiyor. 365 gün yapılan bir indirim, inandırıcı olmaktan çok uzak ve tüketici için tuzak olur” dedi.

Sektörümüzün deneyimli kuyumcularından, Güleryüz Kuyumculuk ve Zergeran Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Rıfkı Bedir; sektörümüz içinde arz talep dengesinin son dönemde çok fazla kan kaybettiğini, yoğun bir arz sunulmasına karşın talepte çok ciddi düşüşlerin yaşandığını, bu tip tüketiciyi yanıltan indirim organizasyonlarıyla stoklardaki ürünlerin eritilmeye çalışıldığını söyledi.

Bedir; sektör içinde bazı markaların düzenlediği, ‘İndirim, Outlet, Fırsat Ürünleri’ gibi adlandırmalar adı altında yaptıkları kısa süreli halka dönük, ucuz ürün algı yanılsaması ortaya çıkaran çalışmaların sektöre çok büyük zarar verdiğini ve vatandaşın gözünde kuyumcunun itibar kaybettiğini, kuyumcuların çok yüksek karlarla çalışıyormuş gibi bir yanlış önyargının oluştuğunu dile getirdi.

Mücevherde olsun altın takı da olsun %50 hatta %20 indirim bile yapılmasının teknik olarak mümkün olmadığını vurgulayan Rıfkı Bedir; açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Öyle bir hava yaratılıyor ki sanki ürünler bedava veriliyor algısı oluşuyor. Eskiden yılın belli başlı günlerinde yapılan bu organizasyonlar artık her ay yapılır hale geldi. Son dönemde artık son tüketici de bu tip indirim oyunlarına kanmıyor. Bu çalışmalar, sektörümüze zarar veren hareketlerdir. Biz Zergeran Pırlanta markamızla yılın her günü en uygun fiyat skalasıyla hizmet sunmayı ilke edindik. Bugün mağazamızda 1500 TL’den başlayan mücevherler yer almakta ve her bütçeye uygun skalada ürünlerimiz çeşitlenmektedir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.